طراحی وب

Ssl چیست و چرا برای وبسایت ها ضروری است؟

ssl-http-https

آیا از وب‌سایتی بازدید کرده‌اید و متوجه کلمات ایمن نیست یا همان not secure در نوار آدرس شده‌اید؟ این یک هشدار به بازدید کنندگان است در  وبسایت هایی که با http شروع می شوند این هشدار به بازدید کنندگان است.

 

گواهی ssl  چیست؟

Ssl مخفف عبارت  Secure Sockets Layer که به معنای  لایه سوکت های امن است.

SSL یک فناوری امنیتی استاندارد برای برقراری یک پیوند رمزگذاری شده بین یک سرور و یک مرورگر است. این پیوند امن، محرمانه باقی ماندن تمامی داده‌هایی که بین سرور و مرورگر رد و بدل می‌شوند را تضمین می‌کند.

اجازه بدهید که این تعریف را بازتر کنیم.

هنگامی‌که وارد صفحه‌ای می‌شوید که حاوی یک فرم است، بعد از آنکه فرم مزبور را تکمیل کردید و دکمه ارسال را فشردید، اگر آن صفحه گواهی SSL نداشته باشد تمامی اطلاعاتی که در فرم مزبور وارد کرده‌اید توسط هکرها قابل مشاهده خواهد بود.

این اطلاعات می‌تواند هر چیزی باشد؛ از اطلاعات تراکنش‌های بانکی گرفته تا اطلاعات خصوصی مهمی که برای ثبت نام در سرویس‌های مختلف وارد می‌کنید.

اما هنگامی‌که وبسایتی با SSL رمزگذاری شده، مرورگر شما گواهینامه SSL را بررسی می‌کند و یک ارتباط  امن را بین مرورگر و سرور برقرار می‌کند. در این حالت هیچ‌کس به‌جز شما و وب‌سایتی که اطلاعاتتان را برای آن ارسال می‌کنید نمی‌تواند به آنچه که در مرورگر خود تایپ می‌کنید دسترسی داشته باشد یا حتی آن را مشاهده کند.

 

گواهی امنیتی ssl

 

بیش از دو دهه است که به امنیت وب سایت ها کمک می کند. در طول این مدت، نسخه های جدید و بهتری از SSL معرفی شده اند که هر کدام مشکلی از نسخه قبلی خود را حل می کند

 

نحوه تشخیص سایت امن با ssl

وب سایتی که توسط گواهی SSL ایمن شده باشد، مخفف HTTPS خواهد بود. وب سایت بدون گواهی SSL فقط HTTP خواهد داشت.

مطابق تصویر زیر قفل کنار مرور نشان دهنده این گواهی امنیتی است و با ضربه زدن به قفل می توانید اطلاعات بیشتری را دریافت کنید.

 

SLL-گواهی-امنیتی

 

از سوی دیگر، اگر وب سایتی که قصد بازدید از آن را دارند گواهی SSL نداشته باشد، به بازدیدکنندگان وب هشدار داده می شود.

 

سایت نا امن بدون ssl

 

نحوه فعال کردن SSL

فعال کردن SSL در وب سایت شما به سادگی ضربه زدن روی چند منو نیست. بهترین راه برای تماس با میزبان وب خود و درخواست صدور گواهینامه به طور مستقیم است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.